
Sokan biztosan úgy érezik fáradtak, rendkívül fáradtak. Már akkor is fáradtak, amikor reggel felkelnek. És ahogy hazaérnek a munkából, úrrá lesz rajtuk a fáradtság.
A gyermekeik talán már többször is megjegyezték: »Anyu, te mindig fáradt vagy«. Emiatt talán bűntudatuk van, hiszen nem akarnak hiányozni a munkából, de szeretnének olyan lelkiismeretes és megközelíthető anya is lenni, aki mindent megad a gyermekeinek.
Manapság sok anya mondja, hogy zsonglőrködés az élete, vagyis meg kell találnia az egyensúlyt a munkahelyi feszített tempó és az otthoni felelősségek között. Ez oda vezet, hogy végül ki sem látszik a munkából, túlterhelt, a fizetése pedig alacsony.
Amikor egy anya hosszú órákat van távol a gyermekeitől – legyenek azok bölcsődések, óvodások vagy iskolások – azok nem kapják meg azt, amire a legnagyobb szükségük van: az édesanyjuk idejét és figyelmét. Hiszen senki sem tudja úgy betölteni az anya szerepét, ahogy az anya.

Bár egyre több anya tölt hosszabb időt a munkahelyén, az apák nem mindig ellensúlyozzák a feleségük terheit. Azonban el kell ismerni, van olyan család is, ahol a feleség nem szívesen bíz a férjére feladatokat. Ennek az az oka, hogy a feleség ragaszkodik hozzá, hogy minden az ő szájíze szerint legyen elvégezve. Mi a megoldás, ha egy fáradt feleség szeretné, hogy a férje együttműködjön vele? Legyen kész engedményeket tenni abban, hogy miként kell bizonyos házimunkákat elvégezni. De még ha panaszkodna is a feleség, ez nem szolgálhat a férjnek mentségül arra, hogy ne csináljon semmit.
További terhek
A mélyen gyökerező hagyományok, bizonyos társadalmi elvárások vagy divatok is növelhetik a terheket. Egyes anyák például kényszert érezhetnek, hogy úgy neveljék a gyermekeiket, hogy azok semmiben se térjenek el a kortársaiktól. Ha más gyermekek zongorázni vagy festeni tanulnak, balettre járnak, az anyák kényszerítve érzik magukat arra, hogy a saját gyermekeiket is ugyanilyen órákra küldjék.
Az iskolák is nyomást gyakorolnak a szülőkre. Azt szeretnék elérni, hogy a szülők járassák a gyermekeiket ugyanazokra az iskolán kívüli tevékenységekre, melyekben a többi gyerek is részt vesz. Ha egy gyerek más, mint a többiek, akkor talán el kell viselnie a társainak, a tanárainak, a többi gyerek szüleinek és a rokonainak a piszkálódását.
A reklámok és a feltüzelt vásárlókedv követelőzővé teheti a gyermekeket. Az anyák úgy érezhetik, hogy meg kell adniuk a gyermekeiknek azt, amit azok akarnak, mert más anyák is ezt teszik. Ha erre nem képesek, úgy érezhetik, hogy kudarcot vallottak.
A nehézségek ellenére az anyaságnak megvannak a maga páratlan örömei. Az anyákat megelégedéssel tölt el az, amikor látjuk, hogy a gyermekeikre jó hatással van a nevelés és a fegyelmezés, és a társadalom megbízható tagjaivá válnak.